Historia modelarstwa zdalnie sterowanegoCzy ktoś z was zastanawiał się kiedykolwiek jak to wszystko się zaczęło? Skąd tak naprawdę wywodzą się modele zdalnie sterowane (czyli RC)? W którym roku powstały pierwsze modele RC?
Zacznijmy może od początku, czyli kiedy tak naprawdę pojawiły się pierwsze modele zdalnie sterowane i kto był ich twórcą.
Prawdopodobnie już
w roku 1898, czyli w sumie bardzo, bardzo wcześnie Pan nazywający się
Nikola Tesla na wystawie
w Madison Square Garden pokazał wszystkim projekt niewielkiej łódki, której sterowanie oparte było na falach radiowych. W tym samym roku ten system sterowania został przez Pana Teslę opatentowany
(patent USA 613809).W 1917 roku udało się wybudować zwierzchni płatowiec sterowany falami radiowymi, który potem wzbił się w powietrze. Dokonał tego wszystkiego niejaki Archibald Mongomery Low, według źródeł był to szef firmy
RFC Experimental Works. Najprawdopodobniej był on pierwszą osobą, która dokonała takiego wyczynu. Ale historia lotnictwa RC prawdopodobnie zaczyna się jeszcze wcześniej, czyli
w roku 1903, jeszcze przed pierwszym lotem
braci Wright.Modele zdalnie sterowane były także wykorzystywane przez różne wojska.
W latach 20 była to artyleria marynarki wojennej USA. W
latach 30 podczas zimnej wojny w Finlandii
(dokładnie w 1930 roku) Armia Czerwona użyła pierwszy raz w życiu zdalnie sterowanych czołgów
(tzw. Teletanki). Niemcy oczywiście nie byli bezczynni. Oni także wykorzystywali zdalne sterowanie do swoich projektów, na szczęście nie odnieśli przy tym większych sukcesów. A próbowali konstruować zdalnie sterowane rakiety, bomby. Na szczęście Alianci potrafili używać systemów zagłuszania fal radiowych, które sterowały niemieckimi obiektami.
Ok 1950 roku nastąpiło pierwsze użycie technologii sterowania radiowego. Było to chyba pierwsze niemilitarne zastosowanie sterowania falami radiowymi. Od tego czasu wiele w tym temacie się zmieniło. Możemy zauważyć coraz częściej różne modele zdalnie sterowane oraz drony latające po naszym niebie. Ich zastosowanie jest bardzo szerokie, począwszy od służb mundurowych tj. wojsk, policja, straz graniczna itp. Po zastosowanie cywilne – rekreacyjnie, jak również do pracy zawodowej np. do filmowania komercyjnego lub do własnych celów.
Zdalnie sterowane modele stały się popularne
w latach 1950-1960 jednak ich główną wadą była konieczność zbyt częstego ładowania akumulatorów i duży pobór prądu.
Dopiero
po 1970 nastąpiły znaczne zmiany i postęp w modelarstwie, który pozwolił na szybki rozwój tego hobby. Modele mogły latać znacznie dłużej i pojawiło się wiele podzespołów zamiennych.
Dotychczas większość modelarzy wykonywała ręcznie wszystkie podzespoły, a w latach siedemdziesiątych zaczęto sprzedawać zminiaturyzowane silniki i podzespoły sterujące. Odbiorniki do zdalnego sterowania również przyjęły mniejsze rozmiary co umożliwiło budowanie znacznie mniejszych modeli.
Aktualnie na niebie można zobaczyć różne konstrukcje od bardzo tanich piankowych
(EPP, EPA, itp.) po konstrukcje redukcyjne czyli modele wykonane w skali zgodnie z planami realnych obiektów, czyli modele samolotów wykonane zgodnie z planami oryginalnych maszyn ale w określonej skali.
Jako ciekawostkę powiem, że konkurs pierwszy dla modelarzy odbył się
w roku 1931. Jego głównym celem było stworzenie żyroskopu pozwalającego na uniesienie modelu w pionie oraz wykonanie zawisu - czyli stworzenie modelu śmigłowca umożliwiającego stabilny lot dzięki zastosowaniu żyroskopów. Konkurs był skierowany do młodych ludzi w wieku poniżej 21 roku życia.
Źródła tekstu:1. http://buwlog.uw.edu.pl (ciekawostki ze zbiorów „Z historii modelarstwa i dronów, autor: e-bUW AO)2. http://artelis.pl/ (artykuł pt.” Historia modeli samolotów zdalnie sterowanych”, autorstwa: Macieja ZubilewiczaŹródła zdjęć:1. http://www.chrzanow.pl2. http://www.samolotypolskie.pl3. http://aeroklubpolski.internetdsl.pl